AL naujienos

Amerikos lietuvių dienoraštis

Šiaudinukų pamoka – gerai praleistas laikas

Šiaudinukų pamoka – gerai praleistas laikas

Yra daugybė pačių netikėčiausių Kalėdų laukimo stebuklų apraiškų.  Viena iš jų – Balzeko lietuvių kultūros muziejuje kasmet surengiama tradicinė šiaudinių kalėdinių eglutės puošmenų kūrimo pamoka, kuriai vadovauja menininkas, lietuvių tautodailės mokytojas Don (Donatas) Astras, padedamas žmonos Kathy. Didžiausias šios pamokos stebuklas – į ją susirenkantys žmonės. Kasmet tie pamokos dalyviai vis nauji, tačiau įstabiausia, kad nuolatos jų atsiranda – žingeidžių, naujų įspūdžių ištroškusių, sieloje vaikiško smalsumo nepraradusių  žmonių, kurie ateina pasimokyti ir vėliau patys savo šeimose tęsia šiaudinukų kūrimo tradiciją.

Šeštadienį, gruodžio 1 dieną į Balzeko lietuvių kultūros muziejuje rengiamą šiaudinių eglutės papuošalų kūrimo pamoką susirinko kelios dešimtys įvairaus amžiaus dalyvių – nuo pradinukų iki senjorų. Patys jauniausi – su mama Jolanta  atėję penkiametis Martynas, jo bendraamžis draugas Vytautas ir aštuonerių sesutė Maja. Tiesa, patys mažieji mieliau popieriuje piešė daugiaaukščius tortus, nei ant kartono klijavo plonutėlius šiaudus.

Mokytojų lydimi susirinko Čikagos lituanistinės mokyklos penktos klasės mokinukai. Jų mokytoja Vilma Sekona atsisėdo prie berniukų stalo – jiems dažniau nei mergaitėms reikia mokytojos žodžio. Jaunoji vyrija – Aleksas, Grantas ir Joris puikiai atliko D. Astro pamokos užduotį, berniukų šiaudinukai išėjo puikūs. Gal dar todėl, kad prie jų stalelio dirbo ir vyresnis už juos Lukas, mokytojos Vilmos sūnus. ,,Aš esu aštuntokas. Atėjau čia, nes mama norėjo, kad ateičiau“, – sakė Lukas, rodydamas savo pagamintą šiaudinę snaigę. Penktokių mergaičių darbeliai taip pat buvo dailūs.

Į pamoką užsirašė ir atėjo įvairaus amžiaus merginų bei moterų. Tarp jų buvo ir vienas vyras – Antanas Šaulys. Jiedu drauge Kathy Mitchell išsiskyrė iš visų užsiėmimo dalyvių savo linksma kalėdine apranga – ryškiais megztiniais ir karnavalinėmis kepuraitėmis. Buvo smagu matyti, kaip ši brandaus amžiaus pora darbavosi. Jie kaip uoliausi mokiniai susikaupę kirpo, klijavo, o paskui nuoširdžiai džiaugėsi savo kūriniais.  

D. Astras jau ne vienerius metus bendradarbiauja su Balzeko lietuvių kultūros muziejumi, kur kviečiamas vesti ir kalėdinių papuošalų iš šiaudelių,  ir velykinių margučių kūrimo pamokas. Šių tradicinių lietuvių liaudies menų menininkas išmoko iš savo mamos – garsios tautodailininkės Ursula Astras (Uršulės Astrienės 1912-2008). Ši menininkė, būdama gyva, nemažai savo sukurtų darbų yra padovanojusi Balzeko lietuvių kultūros muziejui.

 

Balzeko lietuvių kultūros muziejaus inf.

Visi užsiėmimo dalyviai padirbėjo, o paskui džiaugėsi savo darbo rezultatu.

Antanas Šaulys ir Kathy Mitchell – ryškiausia šiaudinukų rytmečio pora.

Mokytoja Vilma Sekona ir jos sūnus Lukas ne tik sužinojo apie tradicinius lietuvių kalėdinės eglutės papuošalus, bet ir patys juos išmoko pagaminti.

Kathy ir Don Astrai – ilgamečiai muziejaus draugai.

Čikagos lituanistinės mokyklos penktokės – tikros darbštuolės.

 

Virginijos Petrauskienės nuotr.

Naujųjų metų išvakarėse Čikagoje duris atvers slap...
Spektaklis „Žalia gyva“
 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Already Registered? Login Here
Guest
Penktadienis, 19 Liepa 2019