Nacionalinio kibernetinio saugumo centro teikiamos rekomendacijos
Nacionalinis kibernetinio saugumo centras prie Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos (NKSC), vertindamas kibernetinių atakų vektorius Ukrainoje, pažymi, kad socialinės inžinerijos metodai ir toliau išlieka vienu pagrindinių būdų įtikinant naudotojus atskleisti prisijungimų duomenis, įgalinti kenkėjišką kodą.
Atsižvelgiant į tai, rekomenduojama:
· Jeigu gautas laiškas ar siuntėjas kelia įtarimų, nepaleiskite programų, neatidarinėkite priedų, neaktyvuokite nuorodų.
· Nesiųskite el. paštu neužšifruotos asmeninės, komercinės ir panašios jautrios informacijos, slaptažodžių. Jei būtina tokią informaciją perduoti el. paštu – užšifruokite jautrią informaciją Jums prieinama šifravimo technologija, o slaptažodį (rekomenduojama – vienkartinį) perduokite kitomis priemonėmis (telefonu, SMS žinute, susitikus ir pan.).
· Niekada nespauskite nuorodų gautų el. paštu. Ypač, jei tos nuorodos yra laiškuose, kurių nelaukėte. Rankiniu būdu suveskite tinklalapio adresą į naršyklę, įsitikinkite, kad toks puslapis egzistuoja ir ieškokite reikiamos informacijos.
· Skaityti domeno vardą atidžiai - daugelis nusikaltėlių naudoja adresus labai panašius į tikruosius, pvz., Paypl.com, Micosoft.com, Factbook.com. Iš pirmo žvilgsnio jie gali pasirodyti teisingi, bet atidžiau pažiūrėjus galima pamatyti spąstus.
· Užveskite pelės žymeklį ant nuorodos. Vienas greitas būdas patikrinti, ar nuoroda yra saugi, – užvesti ant jos pelės žymeklį. Užvedę pelės žymeklį ant nuorodos, jos nespauskite, o tiesiog palaukite, kol pasirodys tikrasis adresas (turėtų sutapti su matoma nuorodoje). Dėžutė su tikruoju adresu turi pasirodyti arba po pelės žymekliu, arba naršyklės, arba pašto programos apačioje.
Daugiau rekomendacijų ir aktualių įžvalgų rasite Nacionalinio kibernetinio saugumo centro internetiniame puslapyje www.nksc.lt
Būkime saugūs.
Jūsų
URM Globalios Lietuvos departamentas
Comments
Post a Comment